Skip to content ↓

Who's who

Senior Leadership Team

Headteacher - Joanne Travi

Deputy Headteacher - Steve Read

Assistant Headteacher - Gaynor Blair (EYFS & KS1)

Assistant Headteacher - Daniella Toyer (EYFS & KS1)

Assistant Head Teacher - Kieron Leech (KS2)

Assistant Head Teacher - Helen Scarrott (KS2)

Inclusion Manager - Amy Clark 

 

Foundation Stage Team

Class                          Teacher(s)

Red                            Gemma Kiff (Year Leader)

Blue                           Rebecca Picton

Green                        Caroline Jones & Leanne Watson

Yellow                        Sian Marks & Chloe Moore

Year 1 Team

Class                          Teacher(s)

Oak                            Sarah Anderson (Year Leader)

Ash                            Lee Padgett

Hazel                         Michelle Anstee

Maple                        Katy Billington & Sophie Greatbanks

Year 2 Team

Class                          Teacher(s)

Aspen                        Sarah Bower (Year Leader)

Beech                        Jacqueline O’Mahony

Cedar                        Daisy Padgett

Willow                        Elle Courtney

Year 3 Team

Class                          Teacher(s)

Galaxy                       Misba Razzaq (Year Leader)

Comet                       Leanne Campbell & Trupti Patel

Meteor                       Amy Richardson

Star                            Lisa Kelly & Zareen Durrani

Year 4 Team

Class                          Teacher(s)

Saxons                       Christopher Tucker (Year Leader)

Celts                          Sophie Cockfield & Toni-Ann Riley

Egyptians                  Franky Richardson

Romans                     Sonny Nathan 

Year 5 Team

Class                          Teacher(s)

Kepler                        Sarah Ledster (Year Leader)

Galileo                       Emer Smartt

Hubble                       Maria Pugh

Newton                      Toni Hemming & Jack Scott

Year 6 Team

Class                          Teacher(s)

Curie                          Shobina Ahmed

Darwin                       Rima Ahmed

Somerville                 Kate Robinson

Turing                        Charlotte Ratcliffe

Teaching Assistants

Jabeena Akram

Suzanne Barlow

Linda Campbell

Saleha Choudrey

Lisa Daniels

Kim Glenister

Anthea Gooding

Dawn Irwin

Linda Jarvis

Elaine Keeling

Penny Knubley

Ruth Laidlaw

Sally Larman

Chloe Moore

Helen Morris

Simone Redman

Lisa Schofield

Chloe Secker

Katie Shanley

Naomi Wells

Samantha Wilson

Family Workers

Jo Beeston, Family Worker

Kelly Davies, Senior Family Worker

Lynda McPheat, Family Worker

Modern Foreign Languages

Dawn Till       

Librarian

Amanda Turner

PE Team

Charlotte Glenister              PE Teaching Assistant

Rohan Hendrickson            PE Instructor

Ryan Ludlow-Hilliard          Sports Coach

SEN Team

Amy Clark                             Inclusion Manager

Rebecca Picton                    SENCo

Learning Support Assistants

Afshan Ashraf                      

Sue Brown                          

Lisa Cox                         

Ruth Doyle                       

Mandy Gallimore            

Andrea Hine                      

Sarah Jarvis                  

Sebha Khan        

Bilkis Neher           

Caroline Pateman      

Caroline Pugh              

Lucy Reid                     

Christine Watt                

Administrative Support Team 

Jessie Bennett                     Welfare Assistant

Diane Blackley                     HR Administrator

Sue Blee                               Finance & Administration Officer

Carol Boag                           Office Receptionist

Melanie Bury                        Admissions Officer

Debbie Giles                         School Business Manager

Renata Jonusiene               Administration Assistant   

Site Management

Sue Shaw                             Site Manager

Liam Hall                             Assistant Site Agent

Christopher Dale                 Site Assistant

Breakfast Club Team

Fathema Chaudhuri          Breakfast Club Assistant

Ellie Giles                            Breakfast Club Assistant

Charlotte Glenister            Breakfast Club Co-ordinator

Alison Mainwaring            Breakfast Club Assistant

Chloe Secker                     Breakfast Club Assistant

Katie Shanley                    Breakfast Club Assistant

Midday Dinner Supervisory Assistants

Jabeena Akram

Suzanne Barlow

Sabahat Batool

Sue Brown

Mel Bury, Senior Midday Supervisor

Linda Campbell

Fathema Chaudhuri

Lisa Daniel

Jay Donovan

Mandy Galimore, Senior Midday Supervisor

Charlotte Glenister

Kim Glenister

Liam Hall

Andrea Hine

Sarah Jarvis

Elaine Keeling

Laila Khaleda

Sebha Khan

Ruth Laidlaw

Suet Lo

Alison Mainwaring

Julia Miller

Bilkis Neher

Caroline Pugh

Lucy Reid

Chloe Secker

Katie Shanley

Naomi Wells

Samantha Wilson

Teresa Wong

Cleaners

Naseeb Akhtar

Anwar Begum

Donna Bradley

Susan Brown

Jay Donovan

Julie Northwood

Claire White