• Search Close
  • Translate Close

Translate / Traduire / Übersetzen / Tłumaczyć / Išversti / Tulkot / Traducir

Bushmead Primary School

Get in touch

Contact Details

Social Media

All Staff

Foundation Stage Team

Katy Billington, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Blue                            Rebecca Picton

Green                         Leanne Campbell and Charlotte McNaughtan

Red                             Gemma Kiff and Alison Deacon

Yellow                        Caroline Jones and Liz Plane

 

 

 

 

Year 1 Team

Sarah Anderson, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Ash                             Lee Padgett

Hazel                          Habeba Begum

Maple                         Sian Marks and Hayley Mardle

Oak                             Sarah Anderson

 

 

 

 

Year 2 Team

Sarah Bower, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Aspen                         Sarah Bower

Beech                         Jacqueline O’Mahony

Cedar                          Daisy Copas

Willow                       Charlotte Cadman

 

 

Year 3 Team

Sarah Ledster, Year Leader

Class                           Teacher(s)

Comet                         Marie Scott and Caroline Murtagh

Galaxy                        Sarah Ledster

Meteor                       Amy Richardson

Star                             Lisa Kelly

 

 

 

Year 4 Team

Misba Razzaq, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Celts                           Pat Farmer and Toni Hemming

Egyptians                   Franky Richardson

Romans                     Rima Ahmed

Saxons                       Misba Razzaq

 

 

 

Year 5 Team

Michelle Anstee, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Galileo                       Emer Smart

Hubble                       Maria Pugh

Kepler                        Michelle Anstee

Newton                      Gurnam Sohal

 

 

Year 6 Team

 

Lyndsey Giles, Year Leader

 

 

Class                           Teacher(s)

Curie                          Shobina Ahmed

Darwin                       Lyndsey Giles

Somerville                Kate Robinson

Turing                        Chris Tucker and Sarah Gray

 

 

 

Teaching Assistants

Jabeen Akram

Linda Campbell

Saleha Choudrey

Lisa Daniels

Kim Glenister

Anthea Gooding

Sophie Greatbanks

Linda Jarvis

Gemma Johnson

Elaine Keeling

Penny Knubley

Ruth Laidlaw

Sally Larman

Maryam Malik

Rebecca Markham

Chloe Moore

Helen Morris

Elle O’Connor

Lisa Schofield

Jack Scott

Chloe Secker

Rebecca Whipp

Samantha Wilson

 

 

Family Workers

 

Kelly Davies

Lynda McPheat

 

 

ICT & Technical Support

 

Jenny Steele                         Network Manager

Jay Donovan                         Apprentice

 

 

Languages

 

Dawn Till                              French and Spanish

 

 

Librarian

 

Amanda Turner

 

 

PE Team

 

Rohan Hendrickson            PE Instructor

Ryan Ludlow-Hilliard        PE Apprentice

Sonny Nathan                      Head of PE

Ella Brittain                          Sports Coach

 

 

SEN Team

 

 

Amy Clark                             Inclusion Manager

Ruth Doyle                           Learning Support Assistant

Mandy Gallimore                Learning Support Assistant

Andrea Hine                         Learning Support Assistant

Sarah Jarvis                          Learning Support Assistant

Caroline Pateman               Learning Support Assistant

Caroline Pugh                      Learning Support Assistant

Toni-Ann Riley                    Learning Support Assistant

Christine Watt                     Learning Support Assistant

Jo Beeston                            Behaviour & Attendance Lead

 

 

Support Team Admin/Secretarial

Jessie Bennett                      Welfare & Finance Assistant

Diane Blackley                     HR Admin Assistant & PA to Headteacher

Sue Blee                                Finance & Administration Officer

Carol Boag                            Office Receptionist

Melanie Bury                        Admissions Officer

Debbie Giles                         School Business Manager

                       

 

Site Management

Sue Shaw                               Site Manager

Liam Hall                              Assistant Site Agent

Christopher Dale                 Assistant

 

Breakfast Club Team

Sophie Greatbanks              Breakfast Club Co-ordinator

Ruth Laidlaw                        Breakfast Club Assistant

Rebecca Markham               Breakfast Club Assistant

Elle O’Connor                       Breakfast Club Assistant

Jack Scott                              Breakfast Club Assistant

Chloe Secker                         Breakfast Club Assistant

Rebecca Whipp                    Breakfast Club Assistant 

 

 

Midday Dinner Supervisory Assistants

 

Senior MDS

Mel Bury

Mandy Gallimore

Toni-Ann Riley

 MDSAs

Jabeena Akram

Sugra Bi

Sue Brown
Linda Campbell

Fathema Chaudhuri

Lisa Daniel

Kim Glenister

Sophie Greatbanks

Andrea Hine

Sarah Jarvis

Elaine Keeling

Laila Khaleda

Ruth Laidlaw

Suet Lo

Alison Mainwaring

Rebecca Markham

Caroline Pugh

Samantha Wilson

 

 

Cleaners

 

Naseeb Akhtar

Anwar Begum

Donna Bradley

Susan Brown

Jay Donovan

Julie Northwood

Claire White

 

 

 

Top