Home Page

All Staff

Foundation Stage

Foundation

Lauren Conroy

Leanne Campbell

Katy Izzard

Francesca Davis

 

 

Key Stage 1

Year 1

Sarah Anderson (Head of Year)

Maria Pugh

Marie Blessing

Leanne Laverty

Year 2

Misba Razzaq (Head of Year)

Amy Richardson

Tasnim Ahmed

Tania Nasrin

Key Stage 2

Year 3

Sarah Bower (Head of Year)

Kate Robinson

Gemma Kiff/Charlotte Cadman

Marie Bacro

Year 4

Michelle Anstee (Head of Year)

Sophie Cockfield

Pat Farmer/Sarah Ledster

Shobina Ahmed

 

Year 5

Lyndsey Giles(Head of Year)

Gurnam Sohal

Chris Tucker/Graham Thorpe

Emer Smartt

Year 6

Beverley Trotman (Head of Year)

Colin Moore

Vicki St John

Anna Tiana

 

 

Additional Teaching Staff

Additional Teaching Staff

Denise Archer

Caroline Murtagh

Graham Thorpe

Sian Marks

Caroline Jones

Melissa Teager

Charlotte McNaughtan

Elizabeth Plane(Maternity Leave)

 

 

P.E

Sonny Nathan PE Leader

Rohan Hendrickson PE Instructor

Lee Padgett Sports Coach

Aaron Gould PETeaching Assistant

 

Music

Beth Thomas

SEN

Amy Clark

Ruth Doyle SEN Interventions

 

Behaviour and Attendance

Jo Beeston (Lead)

Andrea Hine SEN/Behaviour/LAC

Mandy Turner SEN & Behaviour

 

Languages

Dawn Till (French and Spanish)

Class Support Staff

Teaching Assistants

Sally Larman Close the Gap Team Leader

Jessica Daniels Base TA Foundation

Ellen Rust Base TA Foundation

Dawn Huckle TA Foundation

Samantha Wilson TA Foundation

Alison Deacon TA Foundation

Linda Campbell TA Foundation

Penny Knubley Close the Gap Team

Chloe Moore Ready for learning

 

Caroline Pateman Cover Supervisor Year 1

Elle O'Connor Close the Gap Team Leader

Linda Jarvis Close the Gap Team

Caroline Pugh Close the Gap Team

Rebecca Markham TA Close the Gap Team

Gemma Johnson Close the Gap Team

Mandy Gallimore Close the Gap Team

Angela Smylie Close the Gap Team

Hayley Mardle Ready for Learning/EHC Statement Support

Rebecca Picton Ready for Learning/EHC Statement Support

Nimrah Malik Apprentice

Ruth Laidlaw Apprentice

 

Caroline Pateman Cover Supervisor Year 2

Elle O'Connor Close the Gap Team Leader

Carol Boag Base TA Year 2

Daisy Copas  Close the Gap Team

Anthea Gooding Close the Gap Team 

Sophie Greatbanks TA Close the Gap Team

Mandy Gallimore Close the Gap Team

Angela Smylie Close the Gap Team

Lisa Schofield TA

Lauren Codling Ready for Learning

 

Chrissy Watt Cover Supervisor Year 3

Jackie O'Mahoney Close the Gap Team Leader

Jackie Robinson Base TA Year 3

Sarah Jarvis Close the Gap Team

Lisa Wilson Close the Gap Team

Saleha Choudhury Close the Gap Team

Shuma Khatun Advanced App Close the Gap Team

Tracy Rose Ready for Learning

Benjamin Scott TA

Penny Knubley EHC/Statement Support

Lauren Codling EHC/Statement Support

 

Chrissy Watt Cover Supervisor Year 4

Jackie O'Mahoney Close the Gap Team Leader

Elaine Keeling Base TA Year 4

Lisa Cox TA Close the Gap Team

Callum Jones Ready for Learning

Caroline Pugh EHC/Statement Support

Sue Brown/EHC Statement Support

Carl Parr TA

 

 

Nicola Maclaren Cover Supervisor Year 5

Gabby Wynne Close the Gap Team Leader

Sarah King McGhee  Base TA Year 5

Rima Ahmed TA Close the Gap Team

Saleha Choudhury TA Close the Gap Team

Maggie Sunderland TA Close the Gap Team

Kim Glenister TA Ready for Learning

Jack Scott Teaching Assistant

 

Nicola Maclaren Cover Supervisor Year 6

Gabby Wynne Close the Gap Team Leader

Jabeena Akram TA  Close the Gap Team

Lisa Daniels TA Close the Gap Team

Maggie Sunderland Close the Gap Team

Toni-Ann Riley Ready for Learning

Debbie Tubb EHC/Statement Support

 

 

 

 

 

 

 

 

Non Teaching Staff

 

Family Workers

Kelly Davies

Clare Woods

Pushpa Oakey

Secretarial/Administration

Debbie Giles School Business Manager

Melanie Bury Admissions Officer

Sue Blee Finance and Administration Officer

Lorraine O'Boyle Administration Assistant

Diana Blackley Finance and Welfare Assistant 

 

 

Library

Mandy Turner

I.T

Graham Thorpe I.T Curriculum Leader

Jenny Whitaker Network manager

Liam Bond I.T Technician

 

Site Staff

Sue Shaw Site Agent

Alan Woollford  Assistant Caretaker

Liam Hall Apprentice Site Agent

 

Breakfast Club

Kelly Davies  Joint Co-ordinator

Deborah Tubb  Joint Co-ordinator

Callum Jones Breakfast Club assistant

Sarah King-McGee Breakfast Club assistant

Hayley Mardle Breakfast Club assistant

Karen Reay Breakfast Club assistant

Ellen Rust Breakfast Club assistant

Jack Scott Breakfast Club Assistant

 

Midday Dinner Supervisory Assistants

Play Leader

Jackie Robinson

Senior MDS

Penny Knubley

Mel Bury

Mandy Gallimore

Tony Ann Riley

MDSAs

Sugra Bi

Sue Brown

Rima Ahmed
Lisa Daniels

Kim Glenister

Andrea Hine

Jabeena Akram

Fathema Chaudhuri

Lauren Codling
Caroline Pugh

Karen Reay

Debbie Tubb

Laila Khaleda

Linda Campbell

Alison Mainwaring

Daisy Copas

Sophie Greatbanks

Sarah Jarvis

Gemma Johnson

Callum Jones

Elaine Keeling

Sarah King-McGee

Suet Lo

Hayley Mardle

Rebecca Markham

Rebecca Picton

Ellen Rust

Samantha Wilson

Cleaners

Naseeb Akhtar

Anwar Begum

Donna Bradley

Susan Brown

Tara Jefferies

Julie Northwood

Karen Reay